Menu

Świat według mola książkowego

Krótkie posty o niektórych książkach i moje rozmyślenia o literaturze

Józef Piłsudski: Przywódca i marszałek

horse777

Jzef_Pisudski_przywdca_i_marszaekWitajcie! Wiem, że nie było mnie dość długo (Ehm...), a nawet więcej niż długo, bo aż ponad pół roku, jednak wróciłam z postanowieniem, że nie odpuszczę i pociągnę ten blog tak długo, jak tylko się da. Nie ukrywam, że trochę będzie to ode mnie wymagać, w związku z ponownym rozpoczęciem się roku szkolnego, jednak postaram się nie odpuścić. Przyszłam dzisiaj do was z nową, dopiero co wydaną książką, która zdecydowanie odstaje od większości tych, które czytam i które wcześniej opisywałam. Większość z nich należała do książek fantastycznych, czyli mojego ulubionego rodzaju książek, za to ta jest książką historyczno-biograficzną opowiadającą historię słynnego polskiego przywódcy i marszałka - Józefa Klemensa Piłsudskiego.

Józef Klemens Piłsudski - urodzony 5 grudnia 1867r. w Zułowie polski działacz społeczny i niepodległościowy, żołnierz, polityk i mąż stanu. Syn Marii Billeczówny i Józefa Wincentego Piłsudskiego, zwany potocznie Zukiem, zasłynął jako znany i powszechnie uwielbiany przez młodzież przywódca i marszałek. Mimo, że w młodości nie przykładał się do nauki, dostawał dobre oceny (heh, zdolniacha). Piłsudski już w młodości przeżył wiele. Pożar jego rodzinnego domu, przeprowadzka do Wilna, śmierć matki, wyrok i zesłanie na pięć lat na Sybir. Zakochiwał się wiele razy. Zazwyczaj mówi się o 5 jego miłościach (a nieraz słyszy się plotki, że było ich więcej), z czego tylko z dwójką z nich się ożenił (ech.. chyba niezły był z niego podrywacz. Dobrze chociaż, że nie poligamia...). Z dystansem podchodził do wiary, a raz zmienił nawet wyznanie, by móc ożenić się ze swoją pierwszą żoną. 

Kilka ciekawostek:

1.Ulubionym poetą J.Piłsudskiego był Juliusz Słowacki, którego uważał za największego poetę. To właśnie dzięki Piłsudskiemu prochy Słowackiego zostały przewiezione z Paryża do Polski.

2.Ulubioną rozrywką Józefa Piłsudskiego było układanie pasjansów.

3. W swoim życiu Piłsudski miał dwójkę swoich pupili: psa Pies (no cóż, zdecydowanie miał zdolności do wymyślania imion) i słynną klacz Kasztankę.

4.Mimo, iż Piłsudski cenił proste życie i domową kuchnię, to zdecydowanie nie przepadał za bigosem (jak można!) i grochówką (no to już dam radę zrozumieć).

5. Pił mało alkoholu, za to jego największym uzależnieniem, prócz palenia dużej ilości papierosów było...picie herbaty! Piłsudski potrafił wypić nawet 10 szklanek tego napoju (o boziu, nawet ja tyle herbaty nie piję... muszę trochę poćwiczyć ;D).

6.Ojcem został w wieku aż 50 lat (nie dziwota, że swoje córki traktował bardzo luźno, jak dziadek). Miał dwie córki: Wandę i Jadwigę. 

© Świat według mola książkowego
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci